Cart 0 Wishlist User Profile Call Us

Фанте Джон

Фанте Джон

Джерело фото: 3: AM MAGAZINE

Джон Фанте (John Fante; 8.04.1909, Денвер, Колорадо, США — 8.05.1983, Лос-Анджелес, Каліфорнія, США) – американський прозаїк, сценарист італійського походження. Літературну діяльність розпочав 1929 року. Дебютував публікацією оповідання «Altar Boy» у журналі «The American Mercury» (1932). Важливу роль у популяризації творчості Джона Фанте відіграв американський журналіст, есеїст, сатирик, культурний критик, редактор Генрі Луїс Менкен. Він сприяв подальшим публікаціям письменника. І саме з його подачі було опубліковано перший роман Джона Фанте «Зачекай до весни, Бандіні» (Wait Until Spring, Bandini, 1938), а вже наступного, 1939 року, виходить його найвідоміший роман «Спитай у пилу» (Ask the Dust). Образ Бандіні фігурує в чотирьох романах Джона Фанте, так званому «Квартеті Бандіні»: «Зачекай до весни, Бандіні», «Дорога до Лос-Анджелеса» (хронологічно другий у «квартеті», написаний першим, ще 1936 року, але вперше був опублікований лише 1985 року, оскільки на той час був надто провокативним), «Спитай у пилу» і «Мрії з Бункер-Гілл» (1982). Артуро Бандіні – це альтер-еґо Джона Фанте.

Оскільки часи були не надто сприятливі для літераторів, то Джону Фанте доводилося підробляти працею сценариста. Окремі фільми, зняті за його сценаріями, стали класикою Голлівуду.

Дружина Джона Фанте Джойс Смарт, з якою вони побралися 31 липня 1937 року, підтримувала його впродовж усього життя. Коли Фанте через діабет втратив зір, то саме вона записувала під диктовку всі його твори, як і останній роман – «Мрії з Бункер-Гілл», який побачив світ завдяки видавництву «Чорний горобець», що власне й відкрило ім’я Джона Фанте вдруге.

Саме творчість Джона Фанте, зокрема роман «Спитай у пилу», поворотно вплинула на літературну долю легендарного Чарльза Буковскі у 1970-х. Його передмовою власне і відкривається це видання.

Також за мотивами роману «Спитай у пилу» Джоном Фанте та Робертом Тауном було написано сценарій, і 2006 року на екрани вийшов однойменний фільм (реж. Роберт Таун). За цим посиланням можна переглянути трейлер до фільму: https://www.youtube.com/watch?v=3DMlEtBfprk

"Світ ‒ це пил, і пилом йому судилося стати"